Opublikowano

Ultratermostat, chiller, cyrkulator chłodząco-grzejący

Ultratermostat to popularne laboratoryjne urządzenie chłodnicze do utrzymywania stałej temperatury z dużą dokładnością. Inne używane potocznie nazwy to chiller lub cyrkulator chłodząco-grzejący.

Ultratermostaty mają wysoką dokładność ustawiania oraz utrzymywania stałej temperatury, nawet do ±0,01°C. Umożliwiają zatem rząd wielkości bardziej dokładne utrzymanie żądanej temperatury niż typowe łaźnie wodne. Są też dzięki wbudowanemu agregatowi chłodniczemu w odróżnieniu od łaźni wodnych zdolne do odprowadzania ciepła i utrzymywania stałej temperatury poniżej temperatury otoczenia.

Medium chłodzącym jest płyn, zazwyczaj woda, koniecznie destylowana lub demineralizowana by zapobiec osadzaniu się kamienia lub kwitnięciu glonów. Przy temperaturach poniżej 0°C, żeby płyn chłodzący nie zamarzał wykorzystuje się alkohol etylowy lub glikol etylenowy.

Zazwyczaj ultratermostat posiada niewielką łaźnię z pokrywą, w którym można umieścić termostatowaną próbkę. Wymiary otworu łaźni określają największy przedmiot, z uwzględnieniem zapasu wymiaru, jaki można umieścić w łaźni.

Cyrkulator chłodzący często jest wyposażony w pompę. Miesza ona płyn termostatujący w łaźni zapewniając jednorodność rozkładu temperatury. Głównym zadaniem pompy jest wymuszanie przepływu do obiegu zewnętrznego. Ultratermostat wykorzystuje się wtedy go do utrzymania stałej temperatury w urządzeniach wyposażonych w płaszcz termostatujący.

Najczęstszym zastosowaniem jest chłodzenie do określonej temperatury, czasem wykorzystuje się cyrkulator do ogrzewania do stałej temperatury.

[product_table id=”11091″ offset=”6″]